X
تبلیغات
رایتل

گروه تربیت بدنی وعلوم ورزشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد پرند

مطالب علمی و پژوهشی در زمینه ورزش
31 شهریور 1395

عوامل ایجاد التهاب در بدن

التهاب به صورت حاد یا مزمن در بدن بروز می کند و برای پیشگیری از آن و ممانعت از بروز مشکلات جدی تر باید عوامل آن را شناخت و با آنها مقابله کرد، چون این التهاب به مرور بدن را در معرض ابتلا به بیماری هایی مانند دیابت، بیماری های قلبی، آلزایمر، آرتروز و غیره قرار می دهد. با ما همراه باشید تا بیشتر با این عوامل آشنا شوید.

فاطمه حلوایی - بخش سلامت تبیان
التهاب مچ دست

حتما برای شما هم پیش آمده است که دچار گزش پشه یا حشره ای شوید و پوستتان ملتهب شده و دچار خارش شود. این مسئله مهم نیست و بعد از چند ساعت یا چند روز برطرف می شود. این قرمز واکنش طبیعی بدن نسبت به زخم یا جراحت است. اما برخی التهاب ها مدت بیش از این موارد به طول می انجامند. این نوع التهاب ها را طولانی مدت یا مزمن می نامند چون بیش از هفته ها یا ماه ها ادامه دارند. زمانیکه التهاب متوقف نمی شود خطرات ناشی از آن جدی تر می شود. در واقع این نوع التهاب مزمن می تواند منجر به دیابت، بیماری های قلبی، آرتریت یا آلزایمر شود. بنابراین لازم است که عوامل التهاب زا که در ادامه اشاره می شود و اثرات آن را کنترل کنید.

اضافه وزن دارید

اضافه وزن می تواند باعث بروز واکنش های التهابی در سلولهای چربی بدن باشد. با بالا رفتن سن، بافت های چربی روی برخی از سلولهای بدن تاثیر می گذارند. در این صورت نیز التهاب بدن میل به انتشار پیدا می کند.

استرس مزمن می تواند باعث افزایش برخی گلبول های سفید التهابی شود. در نتیجه خطر ابتلا به بیماری هایی که با التهاب بالا در ارتباط هستند افزایش پیدا می کند

چاقی مفرط در بین جوانان می تواند باعث بروز سیگنال های هشداردهنده ای در سلولهای چربی شود.

آنچه اتفاق می افتد این است: دستگاه ایمنی شروع به فعالیت برای دفاع از بدن می کند در حالیکه اتفاق خاصی در حال آسیب زدن به آن نیست. این فعل و انفعالات بیهوده بدن باعث بروز التهاب می شود.

مدیرتان بداخلاق است و زندگی آشفته ای دارید

از دیگر عوامل بروز التهاب در بدن استرس زیاد است که ممکن است حاد یا مزمن باشد. استرس حاد زمانی بروز می کند که نگرانی ها یا ترس هایتان بسیار زیاد باشد و شما در برابر شرایطی قرار بگیرید که زندگی تان را به معنای واقعی به خطر بیاندازد. استرس مزمن نیز در مواقع مشکلات زناشویی،اختلاف های خانوادگی یا استرس کاری زیاد خود را بروز می دهد. این دو نوع استرس باعث بروز التهاب می شود. کورتیزول نقش مهمی در کنترل واکنش های التهابی دارد. مشکل اینجاست که استرس مزمن می تواند اثرات این هورمون را متوقف سازد. نتایج پژوهشی که در دانشگاه راکفلر انجام شده نشان می دهد که این مسئله در کنترل واکنش های التهابی اختلال ایجاد می کند. در همین پژوهش نیز مشخص شد استرس مزمن می تواند باعث افزایش برخی گلبول های سفید التهابی شود. در نتیجه خطر ابتلا به بیماری هایی که با التهاب بالا در ارتباط هستند افزایش پیدا می کند.

دچار باکتری روده شده اید

البته باید گفت که تمام باکتری ها الزاما آسیب رسان نیستند. برخی از این باکتری ها متناسب با نوع شان باعث کنترل و توقف التهاب می شوند و برخی دیگر کاملا برژس عمل کرده و التهاب ایجاد می کنند. در هر حال 70 درصد سلولهای ایمنی بدن در شکم(روده ها) مستقر هستند. این بدین معنی است که باکتری های روده می توانند به چندین روش روی دستگاه ایمنی بدن تاثیر بگذارند بنابراین می توانند عامل مهمی در بروز التهاب باشند.محققانی که روی این مسئله تحقیق کرده اند به طور کامل موفق به درک این پدیده نشده اند. بنابراین تغییرات محیطی و تغذیه ای را مورد بررسی قرار می دهند. محققان میکروب هایی که در روده زندگی می کنند را شناسایی کرده اند که به نظر می رسد با ابتلا به آرتریت روماتوئید و بیماری کرون ارتباط دارند. التهاب ناشی از میکروب های روده می تواند باعث وخیم تر شدن و یا تسهیل بروز بیماری های دیگر مانند اچ آی ویHIV شود.

اعتیاد به الکل

مصرف الکل، عامل التهاب

از نظر فیزیولوژیکی الکل در بدن تجزیه می شود. این واکنش باعث بروز ترکیبات سمی می شود که ایجاد التهاب می کنند. همه ما می دانیم که کبد اصلی ترین ارگانی است که تحت تاثیر روند تجزیه و تبدیل الکل در بدن قرار می گیرد و آسیب می بیند. این بدین معنی است زمانیکه الکل می نوشید در گام نخست کبد دچار التهاب می شود.مصرف این قبیل نوشیدنی ها  مانع از استراحت کبد شده و این ارگان را مسموم می کند. در نهایت اینکه مشکلات جدی تری مانند استئاتوز یا کبد چرب بروز می کند. یادتان باشد که مصرف زیاد الکل به معنای داشتن چربی بیشتر است که منجر به سیروز کبدی(سرطان کبد) یا هپاتیت می شود.

روش تان برای پیشگیری از بارداری در بروز التهاب نقش دارد

خانمها با شیوه های مختلفی از بارداری پیشگیری می کنند.برخی از این خانمها ترجیح می دهند قرص ضدبارداری مصرف کنند. این قرص ها از بروز بارداری در سنین بالاتر پیشگیری کرده و همچنین باعث بروز التهاب در بدن می شوند.به نظر می رسد خانمهایی که قرص های خوراکی مصرف می کنند بیش از افرادی که مصرف کننده این قرصها نیستند در معرض التهاب بدن قرار می گیرند. در سال 2014، مجله آمریکایی  PLoS One نتایج پژوهشی را به چاپ رساند که قابل توجه است. بر اساس این پژوهش التهاب در خانم هایی که قرص های ضدبارداری مصرف نمی کنند بسیار اندک است. البته این بدین معنی نیست که شما از روش های پیشگیری خودداری کنید. اما اگر قصد باردار شدن ندارید حتما با پزشک مشورت کنید تا بهترین شیوه را برحسب شرایط تان تجویز کند. پزشک تنها کسی است که می تواند تشخیص دهد شما در معرض بروز خطر هستید یا اینکه به تغییر قرص و روشهای پیشگیری نیاز دارید.

عوامل التهاب زا و عوارض آنرا نادیده نگیرید

هفته ها و ماه ها طول می کشد تا التهاب مزمن خود را بروز دهد و ممکن است در هر قسمتی از بدن خود را نشان دهد. اگر اضافه وزن دارید، سیگار می کشید، مشروبات الکلی مصرف می کنید یا از قرص های ضدبارداری برای پیشگیری استفاده می کنید بهتر است حواستان به آنچه در بدن تان می گذرد باشد. یادتان باشد برای مقابله با ناخوشی های حاصل از این مسائل لازم است که ورزش کنید، وزن تان را کاهش دهید و تغذیه سالمی در پیش بگیرید

نظرات (0)
نام :
ایمیل : [پنهان می ماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)