X
تبلیغات
رایتل

ترمیم عضله قلب به کمک سلول های بنیادی

24 شهریور 1395 12:18 نویسنده: دانیال تارمست چاپ

رئیس هجدهمین کنگره تازه های قلب و عروق ایران گفت:امروزه به کمک سلول های بنیادی می توان بخشی از عضله از دست رفته قلب را ترمیم و بیماران را درمان کرد.

به گزارش آفرینش از انجمن آترواسکلروز ایران،دکتر مسعود قاسمی در هجدهمین کنگره تازه های قلب و عروق درباره پیشرفت های ایران در زمینه استفاده از سلول های بنیادی، افزود: با توجه به پیشرفت هایی که در زمینه سلول های بنیادی و استفاده از آن حاصل شده است بسیاری از بیماران به خصوص بیماران قلبی از نتایج آن بهره مند شده اند.

وی افزود: طی 2 دهه اخیر پیشرفت های علمی در زمینه سلول های بنیادی و استخراج آن گسترش بسیار خوبی در کشور داشته است به گونه ای که امروز محققان این سلول ها را از مغز و استخوان، بند ناف، چربی و ... جداسازی می کنند و در حوزه درمان مورد استفاده قرار می گیرد. دکتر قاسمی با بیان اینکه استفاده از سلول های بنیادی برای بیماران نیاز به همکاری تیم درمانی و تشخیصی دارد، یادآور شد: سلول های بنیادی تنها برای بیمارانی که بخشی از عضله قلب آنها از بین رفته باشد مورد استفاده قرار می گیرد به همین دلیل قبل از تزریق سلول های بنیادی باید نسبت به از بین رفتن سلول های عضله قلب اطمینان حاصل کرد.

وی افزود: تشخیص این مساله با کمک MRI، تست هسته ای و ... امکانپذیر است به همین دلیل بیماران به مراکز معتبر ارجاع داده می شوند و در صورت تشخیص قطعی از بین رفتن عضله قلب متخصص قلب سلول های بنیادی مورد نیاز را از مراکز معتبر تهیه و جداسازی سفارش می دهد و در نهایت با بررسی سابقه بیماری، شرایط بیمار و ... سلول های بنیادی از طریق خون به قلب بیمار تزریق می شود.

وی ادامه داد: در ایران همپای سایر کشورهای پیشرفته دنیا از سلول های بنیادی برای درمان بیماران به خصوص بیماران قلبی استفاده می شود و در حال حاضر در شرایط مطلوبی قرار داریم

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
ایمیل (پنهان میماند) :
وب/وبلاگ :
متن نظر :