X
تبلیغات
رایتل

گروه تربیت بدنی وعلوم ورزشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد پرند

مطالب علمی و پژوهشی در زمینه ورزش
20 شهریور 1395

کودکان سزارینی در معرض خطر چاقی

محققان انگلیسی می گویند: احتمال چاق شدن کودکانی که از طریق جراحی سزارین به دنیا می آیند، 15 درصد بیشتر از کودکانی است که به طور طبیعی متولد می شوند و این چاقی به احتمال زیاد در بزرگسالی نیز باقی می ماند.

به گزارش ایرنا از تلگراف، جرج چاوارو استادیار مواد غذایی و اپیدمیولوژی دانشکده بهداشت عمومی هاروارد TH چان گفت: زایمان به روش سزارین بی تردید در بسیاری موارد موجب نجات جان مادر و کودک می شود، اما خطرات شناخته شده ای را نیز برای مادر و نوزاد در بر دارد. یافته های ما نشان می دهد که خطر چاقی در کودکان می تواند یکی از عوارض سزارین باشد که باید آن را مدنظر قرار داد.

محققان در این مطالعه 16 سال داده های مربوط به بیش از 22 هزار بزرگسال جوان را بررسی کردند و یافته های خود را در نشریه Jama Paediatrics منتشر کردند.

پروفسور چاوارو افزود: یافته های ما -- به ویژه آنهایی که تفاوت قابل توجهی را در خطر ابتلا به چاقی میان افرادی که از طریق سزارین به دنیا می آیند و خواهر و برادران آنها که به صورت زایمان طبیعی متولد شده اند، نشان می دهند -- مدرک بسیار قانع کننده ای دال بر این است که ارتباط میان تولد از طریق زایمان سزارین و چاقی در دوران کودکی، حقیقی است.

وی در توضیح اظهارداشت: زیرا به غیر از نوع و روش تولد در میان فرزندان یک خانواده، بسیاری از عواملی که بالقوه در خطر ابتلا به چاقی نقش دارند از جمله عوامل ژنتیکی به اندازه زیادی در مورد آنها یکسان است.

محققان تصریح کردند که حتی بعد از در نظر گرفتن سایر عوامل خطرساز ابتلا به چاقی از جمله شاخص توده جرم بدنی مادر، و عادات سیگار کشیدن مادر پیش از بارداری و وضعیت هایی مانند دیابت بارداری، یافته های جدید نشان می دهد که تولد از طریق زایمان سزارین با خطر ابتلا به چاقی ارتباط دارد.

نظرات (0)
نام :
ایمیل : [پنهان می ماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)